Jest pewna grupa osób, która po zrobieniu Testu Gallupa reaguje mniej więcej tak: „Cooo? To są moje talenty? Byłem/am przekonana, że to moje wady!”. Dzieje się tak z reguły wtedy, kiedy talenty objawiają się w naszym życiu w sposób niedojrzały. I chociaż za słabość często traktujemy fakt, że jakiegoś talentu nie mamy, to częściej właśnie niedojrzałość któregoś z talentów dominujących przynosi więcej problemów.
Niedojrzałość talentu, zgodnie z definicją Instytutu Gallupa, to niewłaściwe wykorzystanie talentu, umiejętności lub wiedzy, które powoduje problemy dla Ciebie lub innych osób.
Jak się przejawia niedojrzałość talentu?
Aby łatwiej było Ci sobie to wyobrazić, pokażę konkretne przykłady.
Osoby, które mają wysoko talent Bliskość, tworzą silne, głębokie, oparte na zaufaniu i wzajemności relacje z bliskim otoczeniem. Są w pewnym sensie „klejem”, który trzyma grupę/rodzinę/paczkę przyjaciół razem. Odnajdują satysfakcję w pracy z innymi członkami zespołu w kierunku wspólnego celu. Jednak w niedojrzałej formie ten talent może kończyć się faworyzowaniem przyjaciół, tworzeniem klik, nie dopuszczaniem osób z zewnątrz. Bo najlepiej czujemy się w otoczeniu najbliższych.
Osoby, które wyróżnia cecha Uczenia Się, mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Takie osoby podążają za rzeczami, które je interesują. Lubią się uczyć i wiedzą, jak to robią najlepiej. Jednak często bardziej niż rezultat nauki, interesuje ich sam proces zdobywania wiedzy i/lub umiejętności. Mogą poświęcać wiele swojego czasu na naukę, ale nie będzie się to przekładać na jej praktyczne wykorzystanie. Lub rozpoczynać kolejny kurs zanim wdrożyli wiedzę z poprzedniego.
Talent Empatia powoduje, że osoby, dla których jest talentem dominującym, potrafią odbierać uczucia ludzi wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji. Sprawia to, że inni czują się przez nich rozumiani i akceptowani, czują się bezpiecznie. Takie osoby często potrafią pomóc innym nazywać ich emocje i uczucia. Kiedy jednak ten talent przejawia się w formie niedojrzałej może oznaczać, że chłoniemy emocje innych jak gąbka – zarówno te dobre jak i złe. Jesteśmy szczególnie podatni na osoby, które określa się mianem „wampirów energetycznych”, a właśnie o poziom swojej energii powinniśmy dbać bardziej niż inni, bo ilość odczuwanych emocji ją drenuje.
Znane jest Ci z pewnością określenie „słomiany zapał”. Sama niejednokrotnie słyszałam to w dzieciństwie. Osoby, które często określa się tym mianem, rozpoczynają nowe aktywności, wielu nie kończąc. Podobnie mają osoby z niedojrzałym talentem Aktywator. Może on wtedy powodować, że jesteśmy niecierpliwi, że „skaczemy w przepaść zanim spojrzymy w dół”. Że każdy impuls jest dobry, by zacząć działać. Ale jeśli popracujemy nad jego dojrzałością, możemy być tymi osobami, które zamieniają myśl w czyn, sprawiają, że rzeczy się dzieją, ale też zachęcają i motywują innych do działania, bo w końcu jest to talent z domeny wywierania wpływu na ludzi. Dojrzewanie talentu Aktywator to też uświadomienie sobie faktu, że mając ten talent po prostu uczymy się w działaniu.
Jeśli masz wśród dominujących talent Komunikatywność prawdopodobnie nie masz problemu z wyrażaniem swoich myśli i zabieraniem głosu, jesteś dobrym prezenterem, opowiadaczami historii, albo pisarzem. Może się jednak okazać, że to Ty jesteś tą osobą, która dominuje dyskusję i ma trudność ze słuchaniem innych. Być może też do przekazania komunikatu używasz zdecydowanie zbyt dużej liczby słów w związku z tym jesteś postrzegany/a jako gadatliwy/a. W konsekwencji ludzie mogą gubić sens i cel Twojej wypowiedzi.
Czy odnajdujesz siebie w którymś z tych opisów?
Jak sprawić, aby talent dojrzał?
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, w jaki sposób niedojrzałość talentu wpływa na nas i na innych. Możesz mieć tutaj gotowe odpowiedzi, ale może być potrzebna po prostu obserwacja. Pomocnym może się okazać również zapytanie o opinię bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników.
Wypisz wszystkie sytuacje, w których konkretny talent Ci przeszkadzał. Kiedy miał negatywne konsekwencje dla Ciebie lub dla osób w Twoim otoczeniu.
Jeśli masz zrobiony pełny test Gallupa w Twoim raporcie dla pierwszych 10 talentów znajdziesz sekcję blind spots. Są tam wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób najczęściej przejawia się niedojrzałość danego talentu oraz jak sobie z tym radzić.
Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie konkretnych działań, które będą wspierać dojrzewanie talentu. Aby Ci to ułatwić, przygotowałam kartę pracy, która pomoże zrobić burzę mózgów i wypisać różne działania, które pomogą talentowi dojrzeć. Najpierw wypisz wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy a następnie wybierz jedno działanie, które będziesz wdrażać w pierwszej kolejności.
Trzymam za Ciebie kciuki <3 Koniecznie podziel się efektami.