Swoim obserwatorom na Instagramie zadałam niedawno pytanie, co dla nich oznacza praca w obszarze mocnych stron. Najczęściej pojawiały się dwie odpowiedzi…
Pierwsza to koncentracja na tym, co w nas silne a nie słabe, a druga wykonywanie zadań zawodowych wykorzystując mocne strony. Obydwie grupy miały rację, ponieważ pojęcie to można rozumieć dwojako.
W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z rozwojem opartym na mocnych stronach.
Na czym polega rozwój oparty na mocnych stronach?
W tradycyjnym podejściu do rozwoju, naszym pierwszym odruchem jest poszukiwanie błędów, słabości i obszarów, które być może wymagałyby poprawy. Koncentrujemy się na krokach, które pominęliśmy, umiejętnościach, których nam brakuje lub wiedzy, której jeszcze nie posiadamy. Najpierw identyfikujemy słabości a następnie opracowujemy plan naprawczy, jak je zniwelować. Trudno się zresztą dziwić, bo na takich filarach zbudowany jest cały system edukacji i takiego podejścia uczymy się od najmłodszych lat. Ale czy ono nam służy? Don Clifton, twórca narzędzia CliftonStrengths, powiedział kiedyś:
Dona okrzyknięto ojcem psychologii pozytywnej a narzędzie, które stworzył, w Polsce nazywane potocznie Testem Gallupa, wykonało już na świecie ponad 30 milionów osób.
Koncepcja rozwoju opartego na mocnych stronach zakłada, że każdy ma określony zestaw naturalnych talentów i zdolności. Nasze największe talenty — sposoby, w jakie najbardziej naturalnie myślimy, czujemy i zachowujemy się — reprezentują naszą wrodzoną moc i potencjał. Kiedy celowo wykorzystujemy talenty, mogą one stać się naszym największym źródłem spełnienia — stajemy się bardziej pewni siebie, szczęśliwi, energiczni i skłonni do osiągnięcia celów. Jeśli chcemy produktywnie wykorzystywać nasze talenty, musimy w nie inwestować – zdobywać wiedzę, umiejętności, doświadczenia, które uczynią z naszych talentów mocne strony.
A co ze słabościami?
Czy koncentrowanie się na mocnych stronach oznacza ignorowanie słabości? Zdecydowanie nie.
Jednak, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie bardziej szczegółowo, należy wcześniej znaleźć odpowiedź na inne: Jak definiujemy słabość? W podejściu opartym na mocnych stronach słabość to brak lub niewłaściwe wykorzystanie talentu, umiejętności lub wiedzy, które powoduje problemy dla nas lub dla innych osób w naszym otoczeniu.
Korzystając z tej definicji, oczywiste jest, że nie możemy ignorować naszych słabości. Ignorowanie słabości nie eliminuje ich tylko pogarsza sytuację, nadal będą przeszkadzać nam w realizacji tego, co chcemy osiągnąć. Musimy sobie z nimi poradzić. Jak to zrobić?
Jak poradzić sobie ze słabościami?
W pierwszej kolejności kluczowa jest samoświadomość. Ważne, abyśmy wiedzieli, jakie nasze zachowania czy sposoby reagowania „wchodzą nam w drogę” do osiągnięcia celu.
Następnie jeśli możemy, próbujmy unikać działania w obszarze naszych słabości. Jeśli się nie da tego uniknąć, stwórzmy system wsparcia. Tym systemem wsparcia mogą być osoby, technologia, narzędzia, rutyny, które sprawią, że łatwiej nam będzie wdrażać sposoby działania, które nie są dla nas naturalne.
Doskonałym sposobem na walkę ze swoimi słabościami jest znalezienie partnerstw – osób, które mają talent w tym, w czym my nie mamy. Warto poprosić ich o pomoc, wsparcie czy nawet współpracę w określonych przedsięwzięciach czy projektach.
Ale przede wszystkim wykorzystujmy nasze naturalne, dominujące talenty do tego, by osiągnąć podobny efekt. Nie jesteś świetny/a w poznawaniu nowych osób? Nie jest to dla Ciebie super naturalne? Kiedy popatrzysz wstecz – w jaki sposób zawierałeś/aś nowe znajomości? Być może masz dużą wiedzę i znasz wiele ciekawostek, co wynika z talentu Zbieranie i lubisz nią dzielić się z innymi, co przynosi im wartość? Przez to ciekawość przyciąga do Ciebie innych? A może jesteś pomocny/a dla innych, bo zawsze znajdziesz dobre rozwiązanie na problemy nowo poznanych osób? Tym sposobem od początku wnosisz coś wartościowego w relację? Najważniejsze, by nie starać się być na siłę duszą towarzystwa, jeśli to nie jest Twoje. Chodzi o to, by znaleźć swoją drogę i swój sposób.
A jak wykorzystywać mocne strony w pracy?
Praca w obszarze mocnych stron może również oznaczać, że wykonujemy nasze zadania zawodowe wykorzystując naturalne talenty i mocne strony właśnie. Wtedy praca sprawia nam najwięcej radości i satysfakcji, osiągamy najlepsze efekty i po prostu jesteśmy szczęśliwsi. To nie mrzonki – Gallup to zbadał.
Pamiętacie kultowy tekst, który wypowiada Tomasz Bajer do Macieja Stuhra w filmie „Chłopaki nie płaczą”? *UWAGA! Cytuję dosłownie 🙂
No właśnie, tylko próba odpowiedzi na to pytanie, czasami zajmuje nam lata, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach nawet całe życie.
Jeśli chcesz ten proces przyspieszyć, zapraszam Cię na mój kurs online: „Talenty w karierze i własnym biznesie”, którego kolejna edycja rozpocznie się już niedługo.
W trakcie kursu dokonamy autodiagnozy Twojego dotychczasowego życia zawodowego, będziemy pracować na Twoich talentach Gallupa, określimy czynniki satysfakcji zawodowej, które z nich wynikają – czyli jakie zadania powinieneś/powinnaś wykonywać w pracy, aby sprawiała Ci ona radość, zbudujemy hierarchię Twoich wartości, dzięki czemu łatwiej Ci będzie podejmować zawodowe decyzje, przyjrzymy się Twoim unikalnym cechom i ustalimy w jaki sposób na ich bazie możesz budować swoją markę osobistą, zaprojektujemy ścieżkę Twojej kariery i opracujemy plan działania. Po zapisie na listę osób zainteresowanych otrzymasz pierwsze ćwiczenie z kursu: Dziennik Obserwacji Talentów, dzięki któremu będziesz mogła/mógł zobaczyć i przeanalizować, jak Twoje talenty przejawiają się w życiu.
Wszystkiego Utalentowanego!
Sprawdź również: