Czy każdego czeka wypalenie zawodowe?
Takie pytanie zadała mi maturzystka, z którą jakiś czas temu pracowałam nad wyborem jej kierunku studiów. Sprawiło, że na chwilę się zatrzymałam. Moja podopieczna była przekonana, że to nieodzowny element pracy zawodowej.
Być może dzieje się tak dlatego, że jak wskazują wyniki badań z 2021 roku aż 65 % dorosłych pracujących osób skarży się na syndromy wypalenia zawodowego (źródło: Business Insider).
W literaturze i badaniach naukowych podkreśla się, że główną przyczyną wypalenia jest stres, który prowadzi do tego, że zaczynamy odczuwać negatywne objawy psychiczne, emocjonalne a nawet fizyczne związane z aktywnością zawodową. Jest wiele czynników, które mogą ów stres generować. Może chodzić konflikt wartości, wybór ścieżki kariery, która nie sprawia nam satysfakcji czy też brak balansu między życiem zawodowym a prywatnym.
Jedną z ważniejszych rzeczy, która często prowadzi również do wypalenia zawodowego, jest brak zaopiekowania określonych potrzeb.
Jak odkryłam swoje potrzeby dzięki talentom Gallupa?
Moja historia jest taka, że kiedy miałam za sobą ok. 15 lat pracy zawodowej, czułam dużą frustrację, że praca nie przynosi mi już tak wiele radości jak wcześniej. A ja naprawdę lubię pracować. Ale ważna jest dla mnie praca z prawdziwą pasją, a nie po prostu jakakolwiek praca. Wiedziałam, że lubię tematykę, którą się zajmuję, ale nie czułam już takich motyli w brzuchu na myśl o nowym projekcie, pomyśle lub współpracy.
Chyba w dobrym momencie zdarzyła mi się przymusowa dłuższa przerwa – urlop macierzyński. Pomyślałam, że to dobry moment, aby w swoim życiu zawodowym trochę posprzątać. Trafiłam na Akademię Projektantów Kariery, gdzie po raz kolejny usłyszałam o Teście Gallupa i w końcu postanowiłam go zrobić. Wtedy mnie olśniło.
Na pierwszych dwóch miejscach miałam talenty Zbieranie i Uczenie się. I uświadomiłam sobie, że w którymś momencie przestałam sobie po prostu stawiać wyzwania ciągłego zdobywania nowej wiedzy, podnoszenia poprzeczki coraz wyżej – ale nie w kontekście trudności zadań, tylko wchodzenia w zupełnie nowe tematy. Z tymi talentami związana jest również potrzeba dzielenia się zdobytą wiedzą i tym, czego się nauczyliśmy. Jest nawet takie stwierdzenie – there is no input without output (tłumaczenie: nie ma wejścia bez wyjścia – w przełożeniu na talenty: Nie ma Zbierania bez Dzielenia się). Tego wszystkiego po prostu u mnie zabrakło. Z wielu różnych powodów.
Czy dojście do takich wniosków oznacza, że trzeba od razu zmieniać pracę? Nie. I ja nie zmieniłam.
Ale wygospodarowałam sobie własną przestrzeń do tego, by dawać talentom Zbieranie i Uczenie się to, czego potrzebują. Dzięki temu odczuwam w pracy dużo więcej satysfakcji. Wróciły kreatywność, sprawczość i działanie.
Jeśli znasz swoje talenty Gallupa, pamiętaj, że mówią one nie tylko o tym, jak instynktownie działasz, myślisz lub reagujesz, co lubisz a czego nie. Mówią również o tym, czego potrzebujesz.
A poniżej znajdziesz..
przykłady potrzeb wynikających z talentów Gallupa.
Osoby z talentem Intelekt potrzebują czasu na przemyślenia i snucie refleksji, wniosków, generowanie pomysłów. Dla nich myślenie jest synonimem działania. Wprost przeciwnie do osób, które wśród dominujących mają talent Aktywator. One potrzebują mniej dyskusji a więcej działania. Stają się bardzo niecierpliwe, gdy rozmowy się przedłużają a nie dzieją się konkretne rzeczy czy wydarzenia.
Osoby z talentem Poważanie, które lubią być rozpoznawane, wyróżniać się, chcą, by ludzie traktowali ich z szacunkiem, bardzo potrzebują publiczności, która sprawia, że dają z siebie to, co najlepsze.
Talent Odpowiedzialność sprawia, że jego posiadacze bardzo pilnują tego, aby wywiązać się ze złożonych zobowiązań. Potrzebują jednak również wolności do ich podejmowania.
Osoby z talentem Optymista potrzebują przestrzeni na przeżywanie zarówno dobrych jak i złych emocji. Przestrzeni do świętowania sukcesu. Wprost przeciwnie do osób z talentem Osiąganie, które zaraz po jednym (nawet z sukcesem zakończonym) projekcie od razu przechodzą do kolejnych zadań. Oni z kolei potrzebują wolności do tego, by móc pracować w swoim tempie. A to tempo bywa szybkie.
Pryncypialność sprawia, że jej „nosiciele” z jednej strony mają fundamentalne zasady działania, których mocno się trzymają. Pewien określony system wartości, który bardzo mocno kieruje ich życiem. W tym kontekście angielskie określenie na ten talent, a więc „Belief” wydaje się być nawet bardziej adekwatne niż polski odpowiednik. Z drugiej strony bardzo potrzebują celu, sensu i przyczyny, dla której żyją.
Osoby z talentem Rozwaga często przewidują rzeczy, które mogą się nie udać. Są czujnymi obserwatorami potencjalnego ryzyka i właśnie przestrzeni na taką obserwację bardzo potrzebują. Z tym powiązana jest również potrzeba przyzwolenia na to, by mogły pewne sprawy przemyśleć i przeanalizować, zanim zaczną się tymi przemyśleniami dzielić.
Talent Integrator sprawia, że osoby, które się nim charakteryzują, podejmują wysiłki, aby osoby z jakiegoś powodu wykluczone włączyć do rozmowy, grupy, środowiska, etc. Potrzebują mieć poczucie, że dla każdego jest miejsce „przy stole”.
Wreszcie osoby z talentem Odkrywczość, które są zafascynowane pomysłami i ideami, uwielbiają tworzyć nowe sposoby robienia rzeczy, potrzebują przestrzeni, aby tę swoją kreatywność ćwiczyć. Aby dać upust pomysłom, ideom, propozycjom. Warto, aby o to dbały.
A Ty jakie masz potrzeby?
Jeśli masz wykonany test Gallupa i znasz swoje talenty zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia. Pobierz kartę pracy:
- w lewej kolumnie wypisz swoje talenty;
- następnie spróbuj się zastanowić i wypisać potrzeby, jakie wynikają z tych poszczególnych talentów;
- w trzeciej kolumnie na skali od 1 do 10 określ na ile Twoje potrzeby wynikające z tych talentów są zaopiekowane w aktualnej pracy;
- a na koniec zaplanuj po jednym działaniu, które może sprawić, że poczujesz się w tym obszarze lepiej.
A kiedy wykonasz ćwiczenie, daj znać do jakich wniosków Cię doprowadziło.
Ćwiczenie jest jednym z elementów kursu „Talenty w karierze i własnym biznesie”, którego 2 edycja ruszy na wiosnę. Jeśli chcesz się zapisać na listę osób zainteresowanych poniżej znajdziesz przekierowanie.